bolsos michael kors nike huarache baratas montblanc boligrafos nike outlet polos ralph lauren baratos oakley baratas michael kors bolsos new balance 574 new balance baratas boligrafos montblanc nike air force baratas polo ralph lauren baratos nike air force 1 nike huarache

Головна Міські новини Міські оголошення Робота в місті Міський форум Фотогалерея
          Знайомство з містом
Про місто
Історія міста
Герб та прапор
Визначні дати
Міста-партнери
          Міська громада
Політичні партії
Громадські організації
Релігійні громади
Видатні земляки
Мас-медіа
          Гуманітарна сфера
Освіта та навчання
Охорона здоров’я
Культура та дозвілля
Історичні пам’ятки
Міжнародний аеропорт «Бориспіль»

nike blazer damskie nike blazer sklep moncler kurtka oakley praha ray ban praha abercrombie mikina polo ralph lauren praha hollister praha hollister mikina abercrombie praha michael kors kabelky hollister sk air jordan tenisky nike free 5.0 bayan nike free run bayan

cheap air jordans uk cheap mont blanc pens hollister outlet uk adidas jeremy scott uk hollister outlet cheap air jordans gucci belts uk nike shox uk cheap nike air max 90 gucci belt uk

Офіційна інформація Міський голова
Соціальний захист
Комунальні служби
Правоохоронні установи
Працевлаштування

Економіка міста
Стан економіки
Міський бюджет
План соціально-
економічного розвитку

Інвестиційний паспорт міста
Підприємства міста

Підприємництво Прийняті рішення
Інформація для підприємців

Загрузка...


Загружаем курс доллара от minfin.com.ua…

Шевченко і Бориспільський край
06.12.2013

Весь світ 2014 року відзначатиме 220-річчя письменника, українського Пророка Тараса Шевченка. Великому Кобзареві зведено найбільше пам’ятників у світі! Проте у нас, на Бориспільщині, яка пов’язана із його життям і творчістю, немає жодного. 

Є хіба невеликий пам’ятний знак на Петрусевій леваді у Борисполі, який відкрито 24 серпня 1994 року в день святкування третьої річниці Незалежності України. Тож радісно чути новину, що пам’ятник Кобзареві буде у селі Гнідин, який будують за кошти громади.
З достовірних джерел, а також з народних переказів відомо, що Тарас Григорович неодноразово бував у Бориспільському районі (на той час це був Переяславський повіт Полтавської губернії).
Містечко Бориспіль згадується у поемі «Сотник» і повісті російською мовою «Близнецы». 
У Бориспільському державному історичному музеї зберігаються факти про те, що Тарас Шевченко у 1843-47 роках, проїжджаючи через наше місто, зупинявся у заможного чоловіка Тихона Петруся. Тихон Кузьмович був чоловіком прогресивних поглядів, мав зв’язки з народниками, за що відбував покарання у Сибіру. 
Любив Тарас Григорович бувати на Петрусевій леваді у Борисполі, де тепер збудована Борисоглібська церква. Часто говорив із селянами, які й розповіли поетові про бориспільського сотника, що зганьбив честь своєї доньки. За це його люди називали проклятим сотником, остерігалися його дому. Біля двору сотника росли високі стрункі тополі, будинок стояв пусткою, а життєві факти настільки вразили Шевченка, що стали основою його поеми «Сотник», написаної на засланні 1849 року. З першої сторінки твору зрозуміло, де ж саме відбувається дія:
«… Од Борисполя недалеко,
А буде так, як Борисполь,
І досі ще стоїть любенько
Рядок на вигоні тополь».
Саме ці слова викарбувані на пам’ятному знаку, що на Петрусевій леваді міста.
А ось що пише у своїх спогадах мешканка Борисполя Анастасія Шульга: «Той, хто потім господарював на сотниковому хуторі, перетворив його в дуже красиве і затишне місце. Збудував великий будинок, посадив сад-парк, що починався від шляху і тягнувся до левади. А вінчалось все це великим ставком з чистою прозорою водою. І тополі зберіг, оспівані Шевченком. У всій красі цей куточок природи зберігався до 1941 р. У 30-40 роки тут була Бориспільська неповна середня школа №3, на подвір’ї якої росли п’ять-шість тополь. Перед ґанком будинку стояли такі дві великі деревини, що півкласом учнів треба було взятись за руки, щоб охопити їх стовбур. Тополя, що стояла на східній стороні двора, дожила до наших днів. Стояла вона на базарі, як свідок далекого минулого. Осінню 1987 року її зрубали і залишився напам’ять тільки широкий пень.
Стала невпізнаною ця колись живописна місцевість. Перекопана канавою, засипана сміттям, де на вільному місці зводяться тимчасові будівлі. А шкода. Лежить вона над трасою. І хотілось, щоб вона була впорядкована і прикрашала обличчя нашого міста.»
Ймовірно, що поет часто зупинявся у Борисполі саме тому, що на Лівобережжі Дніпра безліч прадавніх курганів. Можливо, саме під враженнями від курганів, які сягають часів Київської Русі, і написав свій вірш «Розрита могила» (1843).
З документальних джерел відомо, що Тарас Шевченко бував у селі Сулимівка, де й до сьогодні збереглася Покровська церква (1622-1626), побудована Гетьманом війська Запорозького Іваном Сулимою.
Ще за життя Тараса Шевченка і після його смерті про нього ходили численні легенди і перекази. Існують вони й у Бориспільському краї. У селі Старе росте 650-літній дуб, який був свідком багатьох історичних подій. Мешканці Старого розповідають, що під тим дубом-велетнем спочивав Тарас Григорович, подорожуючи Бориспільщиною. Мальовничі місця, прекрасні краєвиди, що відкриваються з пагорба, спонукали поета творити. 
Про те, що поет бував у селах Бориспільського району — Горобіївці (Сеньківська сільська рада) і Займищі (Великоолександрівська сільська рада) — пише бориспільський краєзнавець Андрій Зиль: «Старожил села Дударків Михайло Васильович Трикоз згадує, що Груздівка (нині вулиця Шевченка) левадами виходила на поле і вела з Борисполя в Гоголів. По ній їхав Тарас Шевченко і на дорозі зупинявся на одному з хуторів, де тепер село Горобіївка. Біля корабельного дуба неподалік с. Займище зупинявся і бачив, як пан Вишневський знущався над кріпаками. Саме враження від побаченого спонукали його написати поезію «Сон» («На панщині пшеницю жала»)». 
З листів відомо, що поет хотів побудувати свою хату у селі Рудякові (тоді — Рудяки), яке нині затоплене водами Канівського водосховища. Шевченко мав намір купити земельну ділянку у поміщика Д. Трощинського. Переговори вів троюрідний брат Тараса Варфоломій Шевченко, який писав йому до Петербурга: «У Трощинського єсть село по лівому берегу Дніпра; називається Рудяки; коло села є ліс, луг; озера кругом лісом пообростали. Я сам ще не бачив, але мені розказував… Григорович, що там такі місця гарні, що, каже, трудно вже їх знайти і понад цілим Дніпром.» На що Тарас Шевченко згодом відписав: «Якщо тобі подобаються оті Рудяки, то возьми в посесію 20 десятин на 25 літ, гарненько поторговавшись з Трощинським, та захожуй будоваться.» (15 травня 1860 р.). Проте купівля не відбулася з причини відмови власника.
Пов’язують з іменем Шевченка автора Гімну України Павла Чубинського, який 1871 року у Києві видав збірку своїх віршів «Сопілка Павлуся», у яких він наслідував Тараса Шевченка. А за відвідування Чубинським з групою молоді могили Кобзаря та складання «возмутительных песен и прокламаций» влада вислала його до Архангельської губернії.
Заслужений майстер народної творчості Петро Верна із села Гора з дитинства любив твори Тараса Шевченка і багато з них знав напам’ять. Різьбяр вирізав із дерева понад 30 скульптурних портретів Шевченка та композицій на сюжети його творів: «Кобзар-бандурист», «Мені тринадцятий минало», «Катерина», «Перебендя», «Сон». Погруддя Тараса Шевченка, вирізані народним майстром з дерева у 1921-1924 рр., були встановлені в Броварах як пам’ятники поету.
Не лише Бориспільський край змальовує поет у творах, а й Баришівку, Березань, Бровари, Переяслав-Хмельницький і навколишні села Лівобережжя. 
Твори Тараса Шевченка завжди будуть цінним історичним джерелом для всіх нас.

Вісті

 

[версія для друку]
[обговорити на форумі] [підписка на розсилку]
Сервіс та відпочинок Фінансові установи
Транспорт та зв’язок
Сфера послуг
Громадське харчування
Туризм
Торгівля
Спорт
Театри/Кінотеатри

Українські міста в Iнтернеті
Українські міста в Інтернеті
Інститут трансформації суспільства
Портал Олега Соскіна - аналітика, статті, коментарі, новини в Україні та за кордоном
OSP-ua.info - События, комментарии, аналитика© Інститут Трансформації Суспільства 2007-2019
При повному або частковому використаннi матерiалiв посилання на цей сайт є обов'язковим. Вiдповiдальнiсть за достовiрнiсть матерiалiв покладається на їх авторів. Наша адреса: Україна, 01034, м. Київ-34, а/с 297, тел./факс: (044) 235-98-28, 235-80-23. e-mail: editor@osp.com.ua
TyTa